PS3 Kol Tamiri

PS3 Kol Tamiri

PS3 Kol Tamiri

PLAYSTATION KOL TAMİRİ 

Playstation bütün tip ve modellerinde sıkça karşılaşılan kol problemleri (Controller Problems) ve çözümleri:

Sorunları sıralamadan önce alacağınız bazı basit önlemlerle pek çok sorunun oluşumunu geciktirmenizin, hatta bazılarını önlemenin mümkün olduğunu hatırlatırız. Kullanım sonrası temizlik ve toza, rutubete karşı korumaya alma bu tedbirlerin başında gelmektedir. Uzun süreli kullanımın özellikle ısınma yoluyla elektronik ve plastik aksamı deforme edeceği gerçeğinden dolayı, pek çok marka kolun kullanma kılavuzunda da belirtildiği gibi uzun süreli kullanmamak da önemli bir tedbirdir. Özellikle aşırı sıcak havalarda konsol ve kollar erken ve normalin üstünde ısınacakları için klimalı bir odada kullanmak faydalı olacaktır.

Ayrıca her türlü sorunda ilk önce USB kablosuyla kolu konsola bağlayınız. Kolun ortasında bulunan PS tuşuna basınız. Konsoldan USB kablosunu çıkarın. Yeniden PS tuşuna basın.

Bu yolla sık karşılaşılan, şarj ve bağlantı sorunları hatta bazen bluetooth sorunlarının bile giderildiği görülür.

Bütün oyun kolları, çoğunlukla kullanımla ilgili olarak aşınma, ısınma, sıvı dökülmesi (çay, kahve, su ve bilimum içecekler) terleme, darbe gibi nedenlerle ve kullanılsın kullanılmasın ortam nemine (rutubet) ve iklime bağlı olarak çeşitli fiziksel etkilere maruz kalmaktadır. Bu etkilerin sonucu olarak kısmen fonksiyonel özelliklerini yitirdiği gibi tamamen çalışamaz hale de gelebiliyorlar.   

Oyun kollarında görülen arıza, aksaklık ve hatalar ve çözüm yolları aşağıda bilgilerinize sunulmuştur.

IŞIK ARIZASI:

Playstation kolunun tüm ışıklarının yanması: Kolun konsol ile bağlantı kuramadığını bildirir. Kolun altındaki reset deliğine topluiğne veya ataç ucu ile manuel resetleme yapılır. Yine de sorun devam ederse sebepten emin olmak için fiziki kontrolü gerekmektedir.

TİTREŞİM ARIZASI:

Titreşim olması gerekirken olmuyor ise DualShock onarımı veya değişimi gerekir.  

ANALOG LASTİK ARIZALARI:

Analog lastik arızası, Analog lastik aşınması, Analog lastik kırılması, Analog lastik hatası, Analog lastik kopması, Analog lastik renk değişimi, Analog lastik takılması, Analog lastik zorlanması: 

Çoğunlukla Analog lastik değişimi ile sorun giderilir. Kısa bir zaman zarfında kolayca yapılan bir işlem olup, kullanılacak malzeme kalite tercihinize göre fiyatlandırılır. Ancak bazı durumlarda analog değişimi yetmemekte olup bordun komple değiştirilmesi gerekebilmektedir. Bu işlem de servisimizde birkaç dakika gibi kısa bir sürede yapılarak arızalı ürününüz çalışır vaziyette size teslim edilmektedir

KASA ARIZALARI:

Playstation oyun kollarının çoğunlukla darbe, terleme, ısınma, yanık, evcil hayvan pati veya ısırıkları vb. pek çok sebepten dolayı, fiziksel bütünlükleri bozulabilir, estetik görünümleri çirkinleşebilir, kullanımı zorlaşır ve bu bütün sebepler oyun konsantrasyonunuz ve hakimiyetiniz üzerinde olumsuz etki eder. Hatta kırılması veya sıkışması sonucunda çalışamaz hale dahi gelebilirler. Ayrıca renk, desen, doku farkından dolayı başka bir kol tercih edebilirsiniz. Bu durumda da kolu komple değil sadece kasasını değiştirmek isteyebilirsiniz. Çünkü maliyeti daha düşüktür:

Kullanmak istemediğiniz veya kullanamadığınız kol kasasını istediğiniz renk, doku, desen ve görünümdeki yeni bir kasa ile değiştirmek mümkündür. Hatasız kullanılabilen bir kolda sadece görünüm ile ilgili değişiklikleri kola kaplama yaparak sağlayabilirsiniz. Bu konuda çok çeşitli seçenekler mevcut olup fiyatları değişkendir. Standart bir kol kasası değişimi teknik servisimizde, birkaç dakikalık bir zaman zarfında yapılarak size teslim edilmektedir.

TUŞ TAKIMI ARIZALARI

L1, L2, R1, R2, yön tuşları (sağ, sol, yukarı, aşağı) kare, çarpı, üçgen, daire (yuvarlak/çember), select, start, PS tuşları takılma, bir yöne çekme, kendiliğinden çalışma, çalışmama, basmama, kavramama bastıktan sonra geri itmeme, normale dönmeme vs.:

Tuşların butonları, lastikleri yay ve elastikiyet özelliklerini kaybetmiş olabilir veya tuş takımı altında bulunan film kabloda kırılma, aşınma, deformasyon meydana gelmiş olabilir. Bu durumda film kablo sağlam ise sadece tuş takımının değiştirilmesi yeterlidir. Film kablo değişimi zorunlu ise onun da yapılması gerekir. Gerek tuş takımı gerek film kablo değişimi yine diğer kol işlemleri gibi teknik servisimizde, birkaç dakikalık bir zaman zarfında yapılarak size teslim edilmektedir.

PLAYSTATİON KOLU USB SOKET ARIZASI

Playstation kollarında sıkça karşılaşılan sorunlardan biri de USB soketinin arızalanmasıdır. USB soketi, Kol ile konsol arasındaki bağlantı kablosunun kola takılacak ucunun takıldığı yerdir. Aynı zamanda şarjlı kolların şarj edilmesi amacıyla da kullanılır. Takma çıkarma sırasında dikkatsiz, özensiz hareketlerden, aşırı ısınmadan, toz ve yabancı cisimlerin girmesinden, katı ve sıvı yiyecek, içecek maddelerin girmesi, sebeplerden bir kısmıdır.

Basit sorunlar, basınçlı hava ile temizlemek yoluyla giderilip temas sağlanabilir. Ancak katı cisimler ile temizlenmesi tavsiye edilmez. Temizleme ile giderilemeyen arızalar için kolun teknik servis hizmeti alması gerekecektir.

ŞARJLI KOLLARDA ŞARJ PROBLEMLERİ:

Şarjlı oyun kollarında kablo takılı olmadan çalışmama sorunu ve pilin dolmama sorunu muhtemelen kol içerisindeki pilin bitmesi veya kullanım ömrünün sona ermesinden kaynaklanır. Pilin bitmesi durumunda şarj edilerek, kullanım ömrünün sona ermesi durumunda değiştirilmesi suretiyle arıza giderilir. Pili uzun süreli kullanmak için bittiğinde şarja takıp, dolana kadar beklemek en iyi yöntemdir.